Bali informacie

 

Prísť na dovolenku na Bali je jednoduchšie, ako si myslíte a ak nie radi vás o tom presvedčíme


Bali je očarujúci tropický ostrov ležiaci v indonézskom súostroví medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Je relatívne malý, dlhý stoosemdesiat a široký osemdesiat kilometrov. Je jednou z dvadsiatich šiestich indonézskych provincii, ale ako iné ostrovy, aj Bali si vyvinulo svet sám o sebe. Už viac rokov je prestížnymi cestovateľskými časopismi vyhodnocované ako jedna z čarovnejších destinácii sveta. Nazývajú ho „ostrov bohov“, „posledný raj na zemi“, „stred vesmíru“ alebo bájna „Šangri–la“. Aj keď sa mení vďaka ekonomickému rastu a medzinárodnému turizmu, stále si zachováva svoju nádhernú jedinečnosť. Či už navštívite rozprávkové pláže s priezračnou vodou, svieže tropické pralesy plné vtákov a opíc alebo malebné ryžové terasy a majestátne pohoria, dovolenka na Bali bude nezabudnuteľná.

Ostrov sa pýši tropickým podnebím, priemerná teplota vzduchu je dvadsaťosem stupňov Celzia. Sezóna od apríla do mája sa vyznačuje suchým a horúcim počasím, prší skôr výnimočne. V tomto čase na Bali prichádza najviac turistov. Od októbra do marca je obdobie dažďov a ostrov je vtedy pokojnejší. Počas celého roka je tu k dispozícii veľa ubytovacích možností od jednoduchých pouličných penziónov až po luxusné hotelové komplexy. Bali je totiž perfektné pre batôžkárov, ako aj pre vyznavačov luxusu.

Hlavným mestom Bali  je Denpasar, najznámejšie turistické miesta sú Kuta, Uluwatu, Sanur, Ubud, Legian, Padangbai, Seminyak. Lokálnou menou je rupia. Na uliciach sú zmenárne, alebo môžete peniaze zamieňať v bankách a hotelových zmenárňach. Bežnými platobnými kartami sa dá platiť vo väčšine hotelov, obchodov a reštaurácii. Hodinky si treba kvôli časovému posunu nastaviť o osem hodín popredu. Na Bali žije skoro štyri milióny ľudí, oficiálny jazyk je indonézsky a balijský. Deväťdesiattri percent populácie má hinduistické vierovyznanie, zvyšná časť obyvateľstva sú moslimovia, kresťania a budhisti. Ľudia sú tu veľmi priateľskí, milí a pohostinní. Okrem prevádzkovania turistických služieb sa venujú poľnohospodárstvu, pestovaniu ryže, cukrovej trstiny a kávy. Sú však aj zručnými umelcami. Z Bali si môžete odniesť krásne tradičné predmety vyrezávané z dreva, zlaté či strieborné šperky, vyšívané hodvábne oblečenie a rôzne exotické dekorácie. Balijci sú právom hrdí na svoju kultúru, hudbu a tanec, a počas celého roka sa tu konajú početné festivaly. Na ostrove je veľa hinduistických chrámov, ktoré sú otvorené aj pre turistov (Pura Besakih, Goa Gajah a iné).

Ak chcete vyraziť za dobrodružstvom, rozhodne nevynechajte potápanie, Bali má totiž úžasný podmorský svet. V rezorte OK divers sú k dispozícii skúsení slovenskí inštruktori pripravení pomôcť aj začiatočníkom. Okrem chytania bronzu na plážach môžete surfovať, raftovať, cvičiť jogu alebo podniknúť túru do džungle a osviežiť sa pod niektorým z vodopádov. Pokojné povahy ocenia vysokú úroveň tunajších masážnych a relaxačných centier, keďže Bali patrí v oblasti wellness k ázijskej špičke.
Či už strávite deň aktívne alebo oddychovo, nezabudnite si pred odchodom nakúpiť originálne suveníry na miestnych trhoch a obchodných bulvároch. A keď budete večer sedieť na pláži pri západe slnka a vychutnávať si skutočne dobré balijské jedlo, je možné, že sa vám z tohto raja už nebude chcieť odísť.

Ak by ste nenašli odpoveď na vaše otázky neváhajte a kontaktujte nás na náš email. Obratom vám vaše otázky rádi zodpovieme. Team OK Divers Rezort & SPA Bali