Bali Biela Pláž

 

Dovolenka na Bali trochu inak - odíďte domov plný vzrušenia, adrenalínu a zážitkov na celý život 

Ľudia, ktorí navštívia Bali, sú obvykle užasnutí nad prírodnými krásami, ktoré tento ostrov skrýva. Aj keď je možné pred cestou vyhľadať všetky dostupné informácie, ocitnúť sa naozaj fyzicky v tomto tropickom raji je predsa len iné. Typickou črtou Bali je rôznorodosť, ktorá sa odráža v krajine i v kultúre. Asi najznámejšími miestami kam zamieriť sú samozrejme rozprávkové pláže a more, ktoré lákajú na oddych, vodné športy alebo potápanie. Stačí sa však trochu vzdialiť a otvorí sa ďalší svet, od hustej džungle a lesov plných tropických rastlín, cez aktívne sopky a pohoria, až k malebným ryžovým políčkam.

Potápanie na Bali

Pokiaľ ide o aktívne strávenú dovolenku na Bali, niečo, čo naozaj treba na Bali zažiť, je potápanie. Podmorský svet tu vyniká veľkou biologickou rozmanitosťou dokonca i v svetovom meradle. Vďačí za to nielen čistým vodám a biodiverzite indonézskej fauny a flóry, ale aj morským prúdom, ktoré túto rozmanitosť zabezpečujú. Skúsení potápačskí inštruktori ochotne naučia, ako sa v prúdoch správať, a preto sa ponoru nemusia obávať ani začiatočníci. Lokality ako Padangbai, Nusa Penida, Gili Mimpang alebo Tepekong sú vyhlásené nádhernými koralmi, unikátnymi druhmi rýb a morských živočíchov. Pod hladinou je možné natrafiť napríklad na mesačníky, manty, žraloky, kraby, korytnačky, murény a mnohé ďalšie. Takéto stretnutia sú ako stvorené na podmorské fotografovanie. V OK Divers sú pre potápačov – fotografov vytvorené vynikajúce podmienky vrátane možnosti rezervácie profesionálneho osobného sprievodcu do akejkoľvek lokality na Bali.

Ďalším dobrodružným potápačským zážitkom je návšteva vrakov potopených lodí. Loď v Tulambene je pod hladinou už päťdesiat rokov, a za ten čas stihla z veľkej časti prerásť farebnými koralmi a poskytnúť útočisko húfom rýb. Pri jej návšteve sa človek ocitne priam v rozprávkovom svete, ktorý sa vryje do pamäti. Pokiaľ nenaberiete guráž na potápanie, ľahšou verziou ako nakuknúť aspoň kúsok pod hladinu je šnorchlovanie.

Surfovanie na Bali

Bali je tiež známe aj ako surferský raj, v sezóne sem prúdia surferi z celého sveta. Je tu plno lokalít, ktoré im poskytujú ideálne podmienky, a nie všetky sú v preplnených turistických letoviskách. Piesočnaté pláže sú vhodnejšie pre začiatočníkov, pokročilejší surferi vyhľadávajú miesta, kde sa vlny lámu o koralové útesy.

Rafting na Bali

Adrenalínovým zážitkom je aj rafting na rieke Ayung. Plavba cez rozbúrené pereje na pozadí sviežej džungle je akciou, na ktorú sa nezabúda.

Výstup na Sopku na Bali

Najvyšou horou a zároveň sopkou je Gunung Agung, ktorá má nadmorskú výšku 3124 metrov. Výstup na ňu trvá približne tri hodiny a je možný z viacerých strán. Druhým najvyšším kopcom je Gunung Batukaru, známy aj ako „skala z kokosovej škrupiny“. Výstup naň trvá o čosi dlhšie kvôli členitému terénu, ale zhora sa naskytnú krásne výhľady na okolité dažďové pralesy a ryžové terasy. Miestom s jedinečnými scenériami je aj stále činná sopka Batur s obrovským kráterom. V jej blízkosti leží jazero Batur. Výstup je možné absolvovať so sprievodcom z OK divers, ktorý dobre pozná túto oblasť a vie o nej čo-to zaujímavé porozprávať.

Na Bali je samozrejme ešte množstvo ďalších aktivít, ktorými môžete vyplniť svoj voľný čas: futbal, tenis, joga, windsurfing, kriket alebo golf. Každopádne, nudiť sa tu nebudete, lebo každý deň je možnosťou vyskúšať čosi nové. Mnoho ďaľších možností a ponúk nájdete na stránke OK Divers.