Užitočné informácie Dovolenka na Bali

 

Plánujete dovolenku na Bali? Máme pre vás užitočné a praktické informácie

Dovolenku na Bali je dobré plánovať s istým časovým predstihom, aby ste si ju mohli na mieste náležite vychutnať. Zväčša platí tiež čím skôr budete mať zakúpenú letenku, tým bude lacnejšia. Pri nákupe letenky sa už môžete bez problémov spoľahnúť sami na seba, nakoľko dnešné portály na nakúp leteniek sú naozaj jednoduché. Vy tak ušetríte často peknú sumu peňazí, ktoré sa počas vašej dovolenky určite hodia.

Popri letenke samozrejme určite odporúčame vybaviť aj komplexné cestovné poistenie ešte na Slovensku. Pri dlhšej ceste si dávajte pozor, koľko dňový limit má vaše poistenie na jedno vycestovanie, aby ste sa vyhli problémom na konci vašej cesty. Obvyklý limit je 30 až 90 dní.

Víza na 30 alebo 60 dní

Ak chcete navštíviť Bali na menej ako tridsať dní, bude vám stačiť jednoduché 30 dňové vízum, ktoré vybavíte pohodlne po prílete priamo na letisku za niekoľko minút. Občania SR majú toto vízum bez poplatku. Potrebujete ale pas platný minimálne šesť mesiacov od príletu, kópiu spiatočnej letenky a dve voľné strany v pase. Toto vízum sa nedá predĺžiť.

V prípade dlhšej dovolenky je možné požiadať o 60 dňové vízum na indonézskej ambasáde v Bratislave. Okrem spomínaných podmienok je treba priložiť aj vyplnenú žiadosť (ktorú nájdete na stránke Indonézskej ambasády) s farebnou fotografiou (ako na Pas) a platnú spiatočnú letenku v termíne maximálne do 60 dní od príletu na Bali.  Za jednovstupové vízum sa platí poplatok cca 50 eur a jeho vybavenie trvá oficiálne cca 24h. Rozhodne však odporúčame nechať si dlhšiu časovú rezervu, najmä v období Ramadanu môže tento proces trvať výrazne dlhšie.

Transfer z letiska

Transfer z letiska do miesta ubytovania je vhodné mať dohodnuté vopred. Ak máte zarezervované ubytovanie, môžete o vyzdvihnutie požiadať priamo vo svojom hoteli, kedže na začiatok je to vhodnejšie, ako ísť do neznáma. Ak ste však väčší dobrodruhovia a ubytovanie si budete hľadať až po prílete, na letisku je množstvo taxi služieb, ktoré vás odvezú kamkoľvek. Určite sa však budú snažiť na začiatok navýšiť cenu, preto treba zjednávať.

V prípade, že potrebujete odvoz z letiska neváhajte nás kontaktovať.

Ubytovanie na Bali

Ubytovanie na Bali je veľmi rôznorodé a naozaj záleží len na vás, po čom túžite a ako chcete stráviť vašu dovolenku. Nájdete tu všetko, od drahých krásnych obrovských rezortov až po lacnejšie malé hostely. Väčšina rezortov sa nachádza v Kute alebo Sanure kde je aj najväčšia cirkulácia turistov, miesta sú veľmi rušné, plné obchodov, reštaurácii a barov. Ak však hľadáte pokoj a chcete spoznať Bali hlbšie, určite odporúčame skúsiť či už viacdňové výlety do iných častí Bali, alebo sa ubytovať v iných miestach na Bali ako napr. Padangbai, Amed či Ubud. Možností je obrovské množstvo. Pre potápanie je asi najvhodnejšia lokalita Padangbai nakoľko väčšina potápačských lokalít je práve v jej okolí.

V prípade, že potrebujete pomôcť s ubytovaním alebo si chcete rezervovať hotel v našom OK Divers rezorte, neváhajte nás kontaktovať.

Zmenárne a mena v Indonézii

Peniaze si bez problémov zameníte aj na letisku v Denpasare, menou je indonézska rupia. V mestách a turistických centrách sú k dispozícii bankomaty a rovnako v obchodoch sa dá platiť kartou.

Vhodné Oblečenie

Podnebie na Bali je príjemne teplé a vlhké, preto je rozumné uprednostniť voľné oblečenie z prírodných materiálov a pohodlnú otvorenú obuv.

Počas návštevy chrámov alebo náboženských festivalov sa odporúča zakryť ramená a obliecť si dlhé nohavice alebo dlhú sukňu. Lokálne trhy sú plné nádherných tradičných odevov, a rozhodne je z čoho vyberať. Väčšinou pred vstupom do chrámu vám budú ponúkať sarong, či už sa rozhodnete pre kúpu alebo zaplatíte len za požičanie, sarong spoľahlivo nahradí dlhé nohavice či sukňu počas návštevy chrámu. Ak máte v pláne viac návštev chrámov, určite si sarong na začiatku dovolenky kúpte.  Výjde vás to lacnejšie, ako si pred každým chrámom požičiavať. Tie lacnejšie stoja okolo 35000 rupií (cca 3€) a po dovolenke sa dajú v lete využívať aj u nás, alebo máte krásny darček pre niekoho známeho.

Očkovanie na Bali či nečakaná choroba

Ak vás zaskočí choroba na Bali, miestne lekárne sú dobre zásobené a lekári sú naporúdzi aj v niektorých väčších hoteloch. Ak sa vám však naozaj stane niečo vážne, treba vyhľadať súkromné nemocnice. Sú síce oveľa drahšie, ale aj oveľa kvalitnejšie a vaša poisťovňa by vám mala ošetrenie bez problémov preplatiť.

Očkovanie pred návštevou Bali nie je nutné, avšak všeobecné sa odporúča pre Indonéziu dať sa zaočkovať proti brušnému týfusu a žltačke typu A a B. V rezortoch na Bali je však len veľmi malá šanca, že sa niektorou s týchto chorôb nakazíte.

Horúčka Dengue sa v turistických oblastiach vyskytuje len veľmi málo a aj to väčšinou len v období dažďov (december - marec). Je však potrebné sa pred komármi chrániť, a v tomto prípade sú domáce prostriedky oveľa účinnejšie ako tie čo si priveziete.

Každopádne, väčšina ľudí odíde z Bali zdravšia, než keď sem prišla. Bali je všeobecne pokojné a bezpečné, a to aj pre ženy, a tak nič nebráni jeho spoznávaniu. Môžete si prenajať auto alebo sprievodcu a objaviť tu veľa nečakaných a zaujímavých zákutí.

 

Tipy a všeobecné informácie

Nákupy - Balijci radi zjednávajú, a tak si tu môžete s humorom precvičiť svoje komunikačné schopnosti.

Voda - Voda z vodovodu nie je pitná, ale balená sa dá kúpiť bežne bez problémov v obchodoch.

Elektrina - Elektrické zásuvky sú rovnaké ako na Slovensku, s napätím 240 V, v období dažďov počas búrok môže sporadicky dôjsť ku krátkym výpadkom prúdu.

Internet - Internet je bez problémov dostupný v hoteloch alebo v internetových kaviarňach.

Telefonovanie a komunikácia - Ak ste väčšia skupina a chcete byť v kontakte, určite bude lacnejšie, ak si kúpite SIM kartu miestnych operátorov. Mnoho krát ako nový zákazník získate výhodný balík aj s internetom v mobile.