Pláže na Bali

 

Dovolenka na Bali a jej malebné exotické pláže

Mnohí turisti prídu na Bali objavovať miestnu kultúru, umenie, prírodu alebo chrámy, ale miestom, kam zamieri každý návštevník, sú nádherné pláže. Na Bali existuje veľa typov pláží. Tie na juhu ostrova sú známe jemným bielym pieskom, pláže na východe pokrýva tmavší piesok, sú členité, s útesmi a skamenenými lávovými útvarmi. Záleží aj na tom, čo približne hľadáte a aké plážové aktivity preferujete. Svoju pláž však určite nájdete, bez ohľadu na to, či ste plavec alebo neplavec, surfer, alebo rodič s malými deťmi. Najpríjemnejšie sú pláže počas obdobia sucha (približne od apríla do októbra), no prímorský život na Bali je možné objavovať počas celého roka.

Najznámejšou plážou na Bali je Kuta beach, ktorá bola pri zrode balijského turizmu. V sezóne a počas hlavných sviatkov je preplnená turistami a domácimi, hlavne kvôli pulzujúcej energií, ktorú toto miesto má. Vlny sú tu vyššie a prúdy silnejšie, preto je obľúbeným miestom surferov. Na pláži je množstvo barov a klubov, ktoré usporadúvajú početné diskotéky pre turistov túžiacich po zábave alebo zoznámení. Samozrejmosťou sú aj reštaurácie, stánky s tradičnými jedlami a suvenírmi, požičovne vodných bicyklov a iných atrakcii. V blízkosti je pláž Legian podobná svojim rušným nočným životom Kute, a tiež Seminyak, plná luxusných hotelových rezortov. Medzi známe surferské pláže v oblasti juhozápadného pobrežia patria Balangan, Padang Padang, Dreamland alebo Uluwatu, nad ktorou sa týči útes so známym hinduistickým chrámom. Na juhovýchode sú to napríklad Nusa Dua, obklopená pestrou vegetáciou, a Sanur, vhodná aj pre zberateľov mušlí. Navštevujú ich surferi z celého sveta a samozrejmosťou sú tu požičovne surfov a kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých.

Na východnom pobreží sa nachádzajú prevažne skalnaté pláže s tmavším vulkanickým pieskom, príznačným pre blízkosť činnej sopky Agung. Mnohé z nich sú východiskovým bodom pre šnorchlovanie a potápanie, napríklad Amed, Tulamben a Padangbai, kde sídli známy potápačský rezort OK Divers. Pláže, ktoré sú vhodné na kúpanie, leňošenie, ale aj pre rodiny z deťmi, nájdete napríklad v oblasti Jimbaran, Nusa dua, Sanur a Lovina. Mnohé pláže bývajú vybavené vlajkami upozorňujúcimi na intenzitu vĺn, no všeobecne sa odporúča opatrnosť v čase prílivu.