Bali Chrámy Besakih

 

Dovolenka na Bali plná histórie a prechádzok v starobylých chrámoch na Bali

Vraví sa, že na Bali je viac chrámov ako domov. Pravdepodobne to nebude pravda, je však isté, že chrámy tu nájdeme skoro všade. Sú to chrámy hinduistické a domáci ich nazývajú pura. Stoja v horách, na nížinách, skalách aj blízko pláží a ich počet presahuje desaťtisíc. Každý z je trochu iný, ale ich vchod väčšinou smeruje k moru, horám alebo k východu slnka. Niektoré sú len malými jednoduchými svätostánkami, iné vytvárajú celé rozľahlé komplexy z viacerých budov. Z tichých a pokojných miest sa pretransformovali na rušné náboženské scény plné aktivít. Počas festivalov a výročí sú bohato dekorované a navštevované a okrem modlitieb sa tu konajú napríklad tanečné predstavenia. Pri návšteve chrámov je vhodné rešpektovať miestne zvyky a mať zahalené ramená a nohy, v mnohých sa však dá za týmto účelom pri vstupe požičať sarong alebo šatka. Nasledujúce chrámy patria medzi najznámejšie a najzaujímavejšie a určite stoja za návštevu.

Chrám Besakih

je najväčším balijským chrámovým komplexom, ktorý pozostáva až z dvadsaťdva rôznych chrámov. Má skoro tisíc rokov a je postavený na posvätnej sopke Agung vo východnej časti ostrova. Jeho názov je odvodený od dračieho božstva Naga Besukian, ktoré vraj obývalo vrchol sopky. V šesťdesiatych rokoch komplex zasiahla lávová erupcia, chrámom sa však tesne vyhla, čo Balijci považujú za božie znamenie. Počas roka sa tu koná sedemdesiat rôznych festivalov a osláv. Besakih je ako jediný otvorený všetkým veriacim z rôznych kást a jeho poloha je predurčená k rôznych púťam.

Chrám Luhur Uluwatu

sa nachádza na strmom útese na juhozápadnom výbežku polostrova Bukit. Priamo dovnútra smú vojsť len návštevníci hinduistického vierovyznania, turisti si však môžu pozrieť jeho okolie. To poskytuje nádherné výhľady na juh ostrova a Indický oceán najmä pri západe slnka. Vtedy sa tu konajú aj tradičné tance kecak a ohňové predstavenia.

Chrám Tirta Ganga

sa nachádza na východe ostrova blízko mesta Amlapura. Je obklopený nádhernými záhradami s fontánami a bazénmi zdobenými hinduistickými súsošiami. Zelené terasy sú ako stvorené na oddych a v ich blízkosti sa nachádzajú aj kaviarne a reštaurácie.

Chrám Goa Gajah

pri Ubude, známy aj ako slonia jaskyňa, je pozoruhodným miestom archeologického významu. Tvorí ho meditačná jaskyňa v skale zdobenej nádhernými reliéfmi z jedenásteho storočia, obklopená členitým nádvorím s jazierkami a fontánami.

Chrám Tanah Lot

je známy predovšetkým vďaka svojej polohe. Stojí na skalnatom útese pri dedinke Beraban a prístup k nemu je obmedzený prílivom. Davy turistov sem prichádzajú pozorovať západ slnka, ktorý je z tohto miesta naozaj nádherný.

Chrám Goa Lawah

stojaci na východnom pobreží láka predovšetkým vďaka jaskyni, ktorá sa tu nachádza. Žijú v nej tisícky netopierov, ktoré pri súmraku vylietavajú ponad hlavy návštevníkov a vytvárajú tak nezvyčajné prírodné divadlo.

Ďalšími zaujímavými chrámami sú napríklad Tirta Empul s krištáľovou posvätnou vodou, Ulun Danu Bratan pri jazere Bedugul, alebo Dalem Agung v džungli plnej opíc.

Ak chcete navštíviť tieto či iné chrámy na Bali, určite nás kontaktujte, alebo si rezervujte niektorý z našich poznávacích výletov na Bali.