Kultúra na Bali - Tanec a Hudba na Bali

 

Ostrov Bali a jeho jedinečná kultúra - Tanec a Hudba na Bali

Pravou esenciou balijskej kultúry je tanec a divadlo, ktoré sú prezentované v chrámoch a počas náboženských festivalov. Je možné ich vidieť aj v hoteloch, no tie sú len ich malou ukážkou. Sú čiastočne ovplyvnené indickou kultúrou, no mnohé pochádzajú z Jávy. Tam kvôli islamskému vplyvu skoro vymizli, ale na Bali sa stali pevnou súčasťou klasickej kultúry. Špecifikom balijského divadla je tieňové bábkoherectvo, známe ako Wayang Kulit, ktoré fascinujúcim spôsobom plným mystiky  popisuje napríklad svet duchov. Jeden bábkoherec neraz ovláda desiatky bábok, a hra môže trvať niekoľko hodín až dní.

Balijský tanec je úzko zviazaný s náboženstvom a často vyjadruje uctievanie alebo modlitbu. Zároveň poukazuje na historické udalosti, aktivity bežného dňa alebo vzťah tanečníka k prírode. Mnohé tanečné predstavenia rozprávajú o bohoch a ich živote. Vychádzajú z miestneho hinduizmu, a v niektorých detailoch sa líšia od indickej verzie. Takým je napríklad mýtický príbeh o Rámovi a Síte alebo rôzne varianty tanca Barong. Zaujímavý je aj mužský bojový tanec s palicami, tanec lásky či tranzový tanec s chôdzou po žeravých uhlíkoch. Ak vás čaká dovolenka na Bali, určite zahrňte do svojich plánov aj návštevu niektorého z nich. Zábavný charakter má tanečná ceremónia Tari Panyembrana vyjadrujúca pohostinnosť domácich, v ktorej dievčatá s kvetmi vítajú návštevníkov ostrova. Celkový dojem z tanca umocňujú zdobené kostýmy z tradičných látok, rôzne masky, šperky, korunky na hlavách s kvetmi a výrazný mejkap. Veľmi špecifický je rituálny tanec Kecak, nazývaný aj opičí tanec. Tancujú ho muži obkolesení okolo ohňa, pričom výrazné pohyby paží a tela dopĺňa tlieskanie, švihanie palmovými ratolesťami a zvuky imitujúce škriekanie opíc.

Neoddeliteľnou súčasťou tanečných podujatí je hudba. Balijská hudba je žánrovo príbuzná indonézskej a jávskej, má však svoje špecifiká. Asi najznámejším lokálnym hudobným telesom je gamelan. Je to vlastne orchester pozostávajúci z viacerých typov hudobných nástrojov, a podľa ich obsadenia sa delí na niekoľko druhov. Na hru sa používajú bronzové a bambusové metalofóny a xylofóny, gongy, zvončeky, flauty, bubny a rôzne perkusie. Gamelan je pomerne intenzívnym, ale originálnym druhom hudby, ktorý sa dobre dopĺňa s expresívnymi výrazmi tanečníkov. Existujú aj nové typy gamelanu, ktoré sa hrajú v kluboch a sú akousi verziou modernej tanečnej hudby. Okrem gamelanu a hudby hranej počas tanečných vystúpení a divadiel má Bali aj špeciálny typ kremačnej alebo púťovej hudby. V moderných rušných letoviskách a na plážach je samozrejme bežné počuť aj medzinárodnú populárnu hudbu.