Bali a jeho život

 

Ostrov Bali a jeho bohatý a pestrý život

Ostrov Bali prekypuje bohatstvom rastlinstva a zvierat, a to aj napriek storočiam intenzívneho poľnohospodárstva. Je považovaný za posledný ostrov, ktorý má typicky ázijskú faunu, ktorá už východným smerom od ostrova začína gravitovať k austrálskemu typu. Je domovom tridsaťdva druhov cicavcov a až dvestoosemdesiatdva druhov vtákov. Z cicavcov tu majú zastúpenie  napríklad slony, veveričky, zajace, mačkovité šelmy, rôzne druhy vysokej zveri a opíc. Špecifikom sú tiež cibetky, ktoré pomáhajú produkcii slávneho druhu cibetkovej kávy. Jedným z ohrozených živočíšnych druhov sú kvôli obchodovaniu korytnačky a žraloky a na Bali existuje viacero organizácii snažiacich sa o ich ochranu.

Pri potulkách prírodou je užitočné vedieť, že na Bali žije aj vretenica zelená, škorpióny či mnohoraké pavúky, ktorých uštipnutie nie je vôbec príjemné. Všadeprítomné cvrlikanie cikád sa často mieša so škriekaním malých i väčších jašteríc a gekónov. Sú s nimi dokonca spojené aj nevšedné úslovia. Ak vašu reč preruší gekónie škriekanie, znamená to, že vravíte pravdu. A ak ho začujete deväťkrát za sebou, budete mať šťastie. Najväčším plazom v oblasti je  známy varan komodský, ktorý žije na neďalekom ostrove Komodo.

Miestami, kde môžete stretnúť  tunajších živočíchov je veľa. Jedným z nich je Národný park Bali Barat na severozápade, ale Bali je všeobecne plné bujnej vegetácie, lesov a džunglí, ktoré skrývajú svojich obyvateľov. Ak chcete uvidieť opice šantiť vo svojom prirodzenom prostredí, navštívte opičie rezervácie v Ubude, Tabanane alebo Uluwatu. Blízko Ubudu je aj sloní park. Žije tu približne tridsať slonov, ktorí ťažko pracovali na Sumatre a v parku si užívajú zaslúžený dôchodok. Vo vtáčích rezerváciách, napríklad v Batubulane či Ubude to len tak hýri farbami, a okrem domácich druhov tu neraz žijú aj tie cudzokrajné.

Dovolenka na Bali by však nebola úplná, ak by sa človek nepozrel aj na krásy živočíchov, ktorí žijú pod tunajšou morskou hladinou. Potápanie na Bali je dych berúcim zážitkom, najmä, ak viete kam ísť a čo plánujete vidieť. Či už chcete vyskúšať rôzne druhy potápania alebo robiť podmorské fotografie, v rezorte OK Divers vám ochotne poradia. V okolí je mnoho oblastí, ktoré sú rajom pre potápačov i potápajúcich sa fotografov. V Tulambene môžete vidieť napríklad sépie a žraloky, na Gili Mimpang raje, murény, tuniaky a mola mola, v okolí ostrova Nusa Penida zase manty, barakudy, ropušnice, korytnačky, kraby, mesačníky a delfíny. Každá lokalita toho skrýva ešte omnoho viac, neraz celé húfy rôznorodých druhov rýb na pozadí nádherných pestrých koralov. Balijský podmorský svet je jednoducho nesmierne bohatý a unikátny.

Ak vás potápanie na Bali zaujalo a radi by ste sa dozvedeli viac, navštívte našu stránku o potápaní na Bali v OK Divers, kde sa dozviete všetko potrebné o lokalitách na Bali a potápaní.